Opioidy

Opioidy - grupa substancji działających na receptory opioidowe, wliczając naturalnie występujące w ludzkim organizmie peptydy, (endorfiny, dynorfiny, enkefaliny) oraz leki opioidowe.


Najważniejsze substancje opioidowe to: kodeina, morfina, heroina. Są one zaliczane także do opiatów ze względu na ich naturalne pochodzenie roślinne. Kodeina i morfina są szeroko stosowane w medycynie jako narkotyczne środki w zwalczaniu silnego bólu. Występują w opium - substancji otrzymywanej przez wysuszenie soku mlecznego z niedojrzałych makówek maku lekarskiego.


OPIUM

Opium było w przeszłości używane głównie jako środek przeciwbólowy, uspokajający, środek nasenny i odurzający; głównie w postaci nalewki alkoholowej lub palone.
Działa na receptory opioidowe. Występują one z rożną gęstością w ośrodkowym układzie nerwowym, jak i na jego obrzeżach. Receptory te pełnią ważną funkcję w regulacji odczuwania bólu oraz adaptacji do zmian środowiska.

Stosowanie opium na początku daje bardzo przyjemne objawy: stany euforyczne, odprężenie, analgezję – zanik bólu. Dopiero po pewnym czasie pojawiają się negatywne konsekwencje.



HEROINA

Heroina - organiczny związek chemiczny, półsyntetyczny opioid  (diacetylowana pochodna morfiny) . Wykazuje około 3–5 krotnie silniejsze działanie przeciwbólowe w przypadku podania dożylnego niż morfina, lecz krótsze. Jest bardzo silnym środkiem narkotycznym, który powoduje euforię i błogą apatię. Prowadzi u stosujących ją osób do rozwinięcia się uzależnienia psychicznego i fizycznego. 





Ma on postać proszku o różnych kolorach (od białego do brązowego), na czarnym rynku istnieją dwa główne rodzaje:
- brown sugar - ma postać brązowych bądź różowych granulek lub proszku; jest ona rafinowana w Azji.


- biała heroina -  otrzymywana z morfiny, ma postać drobnego, białego proszku.


ENDORFINY

Jest to grupa hormonów peptydowych, wywołują doskonałe samopoczucie i zadowolenie z siebie oraz generalnie wywołują wszelkie inne stany euforyczne (tzw. hormony szczęścia). Tłumią odczuwanie drętwienia i bólu. Są endogennymi opioidami. John Hughes i Hans Kosterlitz podali chemiczny skład tajemniczej substancji nazwanej później endorfiną (czyli wewnętrzną morfiną). Wytwarzana przez mózg, działa podobnie jak morfina, zmniejsza ból i wprawia w błogostan.

Wkrótce odkryto kilkanaście różnych endorfin produkowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym, wpływających na odczuwanie bólu, stan uczuć i świadomości. Nazwano je molekułami emocji. Najwięcej receptorów emocji znaleziono w mózgu, w obszarach uważanych za siedzibę uczuć i ośrodki odczuwania przyjemności. Wydzielanie endorfin powodują między innymi: śmiech, wysiłek fizyczny, czy czekolada.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz